Soukromá škola karate VAKADO
ÚvodAktualityKalendářO VAKADOTrenérO karateZkouškyNáborCeníkPodmínkyRozvrhZpravodajMasážeOdkazySponzořiPolitikaKontakt
O VAKADO

Zobrazit vše

Historie
Prehistorie
Historie soukromé školy...
Zásluhy VAKADO o rozvoj...
Současnost
Tréninky - věkové...
Bodování VAKADO
Výchovné programy
Zkoušky
Závodní činnost
Semináře
Tréninky o prázdninách
Letní tábory
Soukromé prázdniny...
Vánoce s VAKADO
Silvestr VAKADO
Bojovky v přírodě
Šípková
Akce pro veřejnost
DEBUŠ - Den bojových...
Běh na 400 délek
Miss kimono
Přednášky a besedy
Ostatní akce
Výstava kočárků
Cvičení venku
Finále 1. ročníku...
Jízda na vozítkách...

Historie

Prehistorie

Se jménem a trenérskou prací Ing. Jana Vališe je spojen vznik karate, které doposud působí v Kutné Hoře. V roce 1983 zakládá první oddíl karate v Kutné Hoře pod TJ RH. Oddíl je velmi populární, páskuje se i závodí. V tomto oddíle trénuje Ing. Vališ mimo jiné žáky, kteří se později pokusí dočasně sami trénovat vlastní oddíly: Miloš Janoušek, Jiří Horák, Ruda Leiblich, Jan Krasnay…

Ing. Jan Vališ a Miloš Janoušek 1985
Jiří Horák a Miloš Janoušek 1985
zleva: Zdeněk Juráň, Mirek Martinek, Zdeněk Řanda, Ing. Jan Vališ, Miloš Janoušek 1986
 

Historie soukromé školy VAKADO

Krátce po Sametové revoluci ing. Jan Vališ zakládá vlastní soukromou školu karate pod názvem „VALIŠ – KARATE – KUTNÁ HORA“, později „VALIŠ – KARATE – DO“ se zkratkou „VAKADO“. Od roku 1990 působila nárazově nebo trvale VAKADO již v 15 obcích ! V době svých začátků, kdy si ještě nevytvořila ze svých vlastních žáků konkurenci, měla v roce 1991 ve dvou městech, Čáslavi a Kutné Hoře, dohromady ve 4 skupinách v jednom pololetí rekordních 239 evidovaných členů! Pro srovnání na obrázku níže je 93 žáků, to je 39 % z tohoto počtu.

V Kutné Hoře působí VAKADO od 1990 doposud. Během této doby jsou podle počtu zájemců vytvářeny různé věkové skupiny.

V Čáslavi působila VAKADO dlouhých 14 let od 1991 do 2005. V "Přípravce" bylo přihlášeno jedno pololetí až 60 žáků a při výuce se používal mikrofon. Ve skupině "Starší" bylo až 40 žáků.

V Uhlířských Janovicích působila VAKADO velmi úspěšně 7,5 let od roku 1994 do 2001. Byla zde velmi přátelská a nejmorálnější skupina, která trénovala nejvíce co do objemu a intenzity. Škoda, že hrubým porušováním stanov ze strany vedení TJ SOKOL a jeho nezodpovědným přístrupem jsme přišli o tělocvičnu. Bůh jim odpusť, trenér Jan Vališ nikoliv.

V Kolíně působila VAKADO rovných 10 let, od září 1999 do ledna 2010. Zpočátku v tělocvičně 2 ZŠ v Kmochově ulici, později v krásné hale Obchodní akademie Kolín. Při náboru se v tělocvičně objevilo 80 zájemců a první pololetí cvičilo 36 žáků ! V posledních letech i přes stálou propagaci výrazně klesla členská základna a to i přesto, že zde v roce 2008 po 30 letech ukončil činnost konkurenční oddíl karate Sokol Kolín. Velká škoda.

 

Zásluhy VAKADO o rozvoj karate

Soukromá škola karate VAKADO přivedla ke karate mnoho nadšenců, dala jim základy a mnozí později sami pokračovali v trenérské činnosti:

zleva stojící: Dr. Vladimír Gladkov, trenér Ing. Jan Vališ, náš host Dr. Takao Nakaya Japonsko, Martin Cepek a další žáci VAKADO

Martin Cepek 1.Dan JKA Shotokan: Strávil ve VAKADO 5 let a dopracoval se zde do 4.kyu. Dnes nositel 1.Danu a je trenérem oddílu pod Sokolem v Kutné Hoře.

Dr. Vladimír Gladkov 3.Dan JKA Shotokan: První pás karate získal jako žák VAKADO v roce 1992. V roce 1993 se dopracoval k zelenému pásu a Ing. Jan Vališ mu svěřil vlastní skupinu 30 lidí v Čáslavi z důvodu dočasného odchodu mimo město. Dnes má 3.Dan a stále pokračuje jako trenér pod Sokolem Čáslav. Skupinu drží silné původní jádro z VAKADO (jeho členové dnes již hnědé i černé pásy), které ještě VAKADO průběžně doplňovalo svými žáky až do roku 2005.

Kopp Ladislav 2.Dan Wado-ryu: Ve VAKADO se dopracoval do 6.kyu. Dnes má 2.Dan Wado-ryu a vedl oddíl Wado-ryu a Tai-chi v Kutné Hoře.

Kopřiva Pavel: Začínal ve VAKADO, rád hlavně zápasil a proto přešel na Kick Box a stal se trenérem.

Tomáš Laube: Začínal ve VAKADO, později přešel na Kick Box. Mistr republiky a několikanásobný vícemistr republiky. Trénuje zájemce v oddíle Petra Valdmana i u sebe v soukromém rodinném domě.

Monika Hájková: Jako dítě cvičila v přípravce VAKADO v Čáslavi. Dnes úspěšná závodnice v Kick Boxu Čtyřnásobná vítězka národního poháru, vícemistrině světa. Trenérka cvičení do hudby -AERO-KICKBOXING