V Kutné Hoře působí VAKADO od 1990 doposud. Během této doby jsou podle počtu zájemců vytvářeny různé věkové skupiny.
V Čáslavi působila VAKADO dlouhých 14 let od 1991 do 2005. V "Přípravce" bylo přihlášeno jedno pololetí až 60 žáků a při výuce se používal mikrofon. Ve skupině "Starší" bylo až 40 žáků.
V Uhlířských Janovicích působila VAKADO velmi úspěšně 7,5 let od roku 1994 do 2001. Byla zde velmi přátelská a nejmorálnější skupina, která trénovala nejvíce co do objemu a intenzity. Škoda, že hrubým porušováním stanov ze strany vedení TJ SOKOL a jeho nezodpovědným přístrupem jsme přišli o tělocvičnu. Bůh jim odpusť, trenér Jan Vališ nikoliv.
V Kolíně působila VAKADO rovných 10 let, od září 1999 do ledna 2010. Zpočátku v tělocvičně 2 ZŠ v Kmochově ulici, později v krásné hale Obchodní akademie Kolín. Při náboru se v tělocvičně objevilo 80 zájemců a první pololetí cvičilo 36 žáků ! V posledních letech i přes stálou propagaci výrazně klesla členská základna a to i přesto, že zde v roce 2008 po 30 letech ukončil činnost konkurenční oddíl karate Sokol Kolín. Velká škoda.
zleva stojící: Dr. Vladimír Gladkov, trenér Ing. Jan Vališ, náš host Dr. Takao Nakaya Japonsko, Martin Cepek a další žáci VAKADO
Martin Cepek 1.Dan JKA Shotokan: Strávil ve VAKADO 5 let a dopracoval se zde do 4.kyu. Dnes nositel 1.Danu a je trenérem oddílu pod Sokolem v Kutné Hoře.
Dr. Vladimír Gladkov 3.Dan JKA Shotokan: První pás karate získal jako žák VAKADO v roce 1992. V roce 1993 se dopracoval k zelenému pásu a Ing. Jan Vališ mu svěřil vlastní skupinu 30 lidí v Čáslavi z důvodu dočasného odchodu mimo město. Dnes má 3.Dan a stále pokračuje jako trenér pod Sokolem Čáslav. Skupinu drží silné původní jádro z VAKADO (jeho členové dnes již hnědé i černé pásy), které ještě VAKADO průběžně doplňovalo svými žáky až do roku 2005.
Kopp Ladislav 2.Dan Wado-ryu: Ve VAKADO se dopracoval do 6.kyu. Dnes má 2.Dan Wado-ryu a vedl oddíl Wado-ryu a Tai-chi v Kutné Hoře.
Kopřiva Pavel: Začínal ve VAKADO, rád hlavně zápasil a proto přešel na Kick Box a stal se trenérem.
Tomáš Laube: Začínal ve VAKADO, později přešel na Kick Box. Mistr republiky a několikanásobný vícemistr republiky. Trénuje zájemce v oddíle Petra Valdmana i u sebe v soukromém rodinném domě.
Monika Hájková: Jako dítě cvičila v přípravce VAKADO v Čáslavi. Dnes úspěšná závodnice v Kick Boxu Čtyřnásobná vítězka národního poháru, vícemistrině světa. Trenérka cvičení do hudby -AERO-KICKBOXING
Zkoušky na pásy karate jsou slavnostním okamžikem, sportovním výkonem, dílčími mezníky za dlouhým tréninkem. Cílem zkoušky je získat další kvalifikaci, pás karate. Pásů karate je celá řada, tyto řady a barvy pásů jsou v různých stylech karate různé. Shodují se v tom, že nejnižší pás je bílý, další pásy postupně tmavnou a mistrovský pás je černý. Pásy karate jsou naše hodnosti. Jsou jistě znakem naší píle, jsou naší vizitkou, jsou podmínkou získávání trenérských tříd, licencí, živnostenských listů. Jsou podmínkou pro účast na závodech a na seminářích ve vybraných skupinách. Jsou vodítkem trenéra pro organizaci tréninků a zvláště pro instruktory, kteří Vás osobně neznají. Jsou dílčími kroky, jsou naší motivací. Jsou estetickou i praktickou pomůckou. Všichni bychom se měli snažit, aby naše pásy byly stále tmavší. Známý výrok Bruce Lee, že pásky jsou jenom proto, aby držely kalhoty si nesmíte nesprávně vykládat. Získávání pásů má své opodstatnění, svůj význam. Požadavky na každou zkoušku na daný pás karate přesně popisuje zkušební řád. Zkouška má 3 části. V první části se cvičí kihon, tedy základní techniky prováděné samostatně bez soupeře, kdy zkoušený předvádí v předepsaných bojových postojích v pohybu předepsané údery a kryty a jejich kombinace. Ve druhé části čelí ve dvojici domluvenému útoku soupeře, provádí obranu a protiútok. Ve třetí části se cvičí souborné cvičení Kata, stínový boj proti několika imaginárním soupeřům. Kata by měla být vrcholem zkoušky, výrazem vlastní seberealizace zkoušeného. Ke zkoušce patří fyzické vyčerpání, duševní napětí, tréma před diváky. To je spravedlivé. Čím lépe je adept připraven, tím menší má strach, který může vystřídat těšení se na zkoušku, na vlastní výkon. Pokud je zkoušený úspěšný, získá do průkazky karate od zkušebního komisaře potvrzení o získání příslušného pásu. Samotný pás příslušné barvy je poté povinen nosit.
Závody jsou jednou z mála, snad jedinou možností, jak legálně a slušně konfrontovat své schopnosti a tréninkem nabyté dovednosti se soupeřem. Musím se ohradit proti těm „moudrým“, kteří závody neuznávají, neboť prý na ulici je to jinak, závodníky deformují pravidla a oni dělají karate pro sebe a tak dál bla bla bla. Po mém soudu však závody nelze jako přímou mírovou bojovou zkušenost a emociální zážitek ničím nahradit. Závody mají neopakovatelnou atmosféru, závodníci musí překonávat strach, bolest, vyčerpání, zklamání, pocit poškození rozhodčím (někdy pouze jejich subjektivní), trému. A to je dobré, to karateku posouvá kupředu, protože nakonec se dostaví dobrý pocit z osobní účasti na tatami. Abych zavřel ústa kritikům, kteří se odvolávají na klasiku, musím zmínit osobní zkušenost. Na semináři s posledním žijícím klasikem shihanem Hidetakou Nishiyamou jsem z jeho úst slyšel tento názor: „..na tréninku se učíme, trénujeme a zkoušíme techniky, poté jedeme na závody, abychom vyzkoušeli zda to funguje. Zkušenost ze závodů využijeme k tomu, abychom na trénincích opravovali to, co nefungovalo na závodech, tak aby to fungovalo a zase to jedeme vyzkoušet na závody a tak dokola“. O důležitosti závodů nepochyboval. O významu soutěžení jako takovém jistě také nepochybují žádní kolegové (především trenéři 1.tříd), popřeli by tak Teorii sportovního tréninku a Psychologii sportu, Managementu ve sportu atd. - a to nelze. Já vždy budu obdivovat závodníky, ty statečné muže a ženy, kteří se odváží nést svoji kůži na trh. -- Jan Vališ
Čtvrtý ročník 2003. Pět dětí a kocour, během tábora vyvěšena vlajka, sportovní olympiáda, hledání pokladu, denní koupání v bazénu, více rekreační, digitálně foceno.
Jistě jste zvědaví, jak dopadla tato zajímavá disciplína, kterou vymyslela soukromá škola karate VAKADO a symbolicky ji uskutečnila v Čáslavi, městě atletů, kolébky Jarmily Kratochvílové a Lídy Formanové.
Přihlásili se 3 žáci VAKADO a 3 zájemci ze sportovní veřejnosti. Všichni úspěšně a zdolali 400 krát délku tělocvičny ZŠ Masarykova v Čáslavi, která je přesně 29,9 metrů a celkově tak uběhli 11 960 m. Jistě si zaslouží zveřejnit: za VAKADO Kalčic Miroslav 14 let, Krásenský Lukáš 12 let, Smékal Jan 14 let, za veřejnost Kamenář Petr 33 let, Losenický Ondřej 14 let a Váňa Karel 28 let. Nejlepší čas byl 56 min 45 sec a nejpomalejší 70 min a 5 sec. Do banku pro vítěze se podařilo sehnat 5600 Kč a tak každý borec obdržel 900 Kč. Především si však každý odnesl diplom s potvrzení výkonu, který kromě organizátora akce podepsala také osobnost české i světové atletiky paní Jarmila Kratochvílová, která se celé akce zúčastnila. Osobně kladně hodnotím 3 momenty: 1. akce proběhla hladce, rychle a bez zdravotních komplikací, 2. příjemně mě překvapily časy a to, že všichni borci běželi v pohodě zdálo se mi, že mají ještě dost rezerv, 3. potěšila mě přítomnost Jarmili Kratochvílové, která sama naší akci navštívila, aktivně pomáhala a dodala ji důstojnou atmosféru.
Akci věnovala VAKADO svým žáků a veřejnosti mimo jiné také jako poděkování městům Kutná Hora, Čáslav a Kolín, za podporu její práci a sportu vůbec. Poděkování patří také sponzorům: GRAFIA – Gryč tiskárna Kutná Hora, Asig s.r.o. dopravní značení Chvaletice a TES spol. s r.o. Čáslav.
Rekord z roku 2001 - 300 délek - byl pokořen, nový rekord 400 délek je na světe. Co bude dál ? Bude někdy 500 délek což je 15 km ? A nebo jakou jinou fyzickou disciplínu škola karate VAKADO připraví ?
Poznámka: Pořadatel si je vědom, že pro karate je rozhodující rychlost, výbušná síla a rychlostní vytrvalost a proto běh na dlouhou trať není přínosem a že trénink aerobní vytrvalosti má střední efektivitu až po 10 roce a velkou efektivitu až od 14 roku (proto podmínkou účasti na akci byl věk minimálně 10 let). Dříve orgány jako srdce a plíce nejsou zcela vyvinuty. Avšak všechny druhy bojových umění uznávají askezi, odříkání, přemáhání bolesti a sebe sama. Cílem akce bylo získání další mety karatistů soukromé školy karate Vakado do sbírky rekordů, ale také propagace sportu a lidských možností, výzva k veřejnosti, která stále méně chodí pěšky a stále více času tráví i monitorů.
Další originální akci vymyslela naše škola karate VAKADO: soutěž "Miss kimono". Pokud je mi známo, neviděl jsem ji nikde v ČR ani jinde ve světě.
Více viz sekce Zpravodaj, tisky 5/2008 a 6/2008. Na posledním plakátě Vám představuji vítězky ze SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora.
-- Ing. Jan Vališ
Sportovně laděnou akci setkání zaměstnanců vodohospodářské společnosti jsme obohatili 60 minut tématem "Zdravý životní styl pod roušku bojových umění" formou prolínání přednášky, ukázek a zapojení diváků. Obsah tvořily čtyři navazující samostatné bloky:
I. místo bojových umění mezi sporty, jejich význam a filosofie
II. karate, jeho podstata, technické prvky: údery, kryty ...
Součástí šíření osvěty školou VAKADO jsou přednášky a tématické besedy s mládeží ve školách a internátech.
V září 2007 trenér VAKADO Ing. Jan Vališ a PaedDr. Richard Borecký ze skupiny "Dospělí 30-60 let" navštívili jeden z internátů v Kutné Hoře.
Se studenty pobesedovali na téma násilí, šikana a nabídli jako alternativu řešení problému pomocí výuky bojových umění.